Tüm işlerde olduğu gibi elektrikli ilgili çalışma yapılacağı zamanda işe başlamadan önce iş güvenliği önlemleri alınmalıdır. Önemli olanın insan sağlığı olduğu düşünüldüğünde olası bir iş kazası telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.   Ancak yaptığınız işle ilgili güvenlik için gerekli malzemelerin temini ve işe başlamadan gerekli kontrolleri yaparak alacağınız önlemler iş kazası ihtimalini çok düşük seviyelere çekmeye yeterli olacaktır.

Elektrikle çalışma yaparken alabileceğiniz veya tesiste alınması gereken bazı güvenlik önlemleri şunlardır,

– Çalışma yapacağınız alanda elektrik varlığının kontrol edilmesi,

– Elektrik çarpmalarına karşı; izole elektrikçi ayakkabısı, izole eldiven, izole baret gibi izolasyon sağlayacak kişisel koruyucu donanımlar(kkd) kullanılması,

– Pano önünde izole paspas kullanarak çalışma yaparken izole zemin üzerinde çalışma yapma,

– Pano açıldığı zaman direk elektrikle temas etmeyi engelleyecek şekilde bara ve benzeri direk elektrik olan araçların önünde pano iç kapakları veya izole plaka ile önlem alınması,

– Pano açıldığında ark flaş atlamasına karşı yangına dayanıklı elbise temini…

Not: Burada belirtilen önlemler örnek olmakla birlikte yapılacak işe ve tesisin durumuna göre alınacak önlemler daha da artırılabilir.

Mevcut yasa ve yönetmelikler elektrikle ilgili iç tesisat muayene kontrollerinin, topraklama tesisatı kontrollerinin ve yıldırımdan korunma (paratoner) tesisatı kontrollerinin standartlarda belirtilen süreler saklı kalmak  koşulu ile yılda bir yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Kamu kurumları tarafından yapılan kontrol ve denetimlerde bu raporların varlığı ve uygunluğu kontrol edilmektedir. Bu kontroller ve elektrikle ilgili yaptığımız diğer ölçümler için (Hizmetlerimiz sayfasından yaptığımız ölçümleri görebilirsiniz) bizden teklif isteyebilirsiniz.

İş Güvenliği Ekipmanları

İş Güvenliği Ekipmanları